چند نکته اساسی درباره سطوح حمایت و مقاومت

Rate this post

‍‍‍پیش‌ازاین با سطوح حمایت-مقاومت و همچنین نحوه ترسیم آن آشنا شدیم. در این بخش با نکات تکمیلی در مورد به‌کارگیری این ابزار قدرتمند در معاملات آشنا می‌شویم و ظرایف مربوط به آن را می‌آموزیم.

۱. نوار حمایت- مقاومت به جای خط

بازگشت قیمت پیش از برخورد با سطح حمایت

سطوح حمایت و مقاومت اعداد  دقیقی نیستند. در واقع به جای خط حمایت- مقاومت، نوار حمایت-مقاومت وجود دارد. زیرا معمولا معامله گران عمده و حرفه ای که به خوبی از حساسیت بازار به این سطوح مطلع اند، معمولا با خرید زودهنگام پیش از اینکه قیمت به سطح حمایت برسد باعث بازگشت قیمت و تغییر روند آن می شوند. یا ممکن است تله شکست سطح را اجرا کنند به این ترتیب معامله گران غیر حرفه ای به تصور اینکه سطح شکسته است سهام خود را به آسانی در پایین ترین قیمت واگذار می کنند. بنابراین توصیه می شود که معامله گران به تغییرات قیمت در نزدیکی این سطوح حساس باشند. و البته مراقب باشند تا در دام معامله گران حرفه ای گرفتار نشوند.

نوار حمایت بجای خط حمایت

۲.چه زمانی واقعا یک سطح شکسته است؟

هر عبور از سطح حمایت یا مقاومت به معنی شکست این سطوح نیست. برای اینکه یک سطح به صورت پایدار شکسته شود، باید درک جدید از آینده این سهم برای سهام داران قابل توجهی به وجود آید. مثلا اگر یک سهم بخواهد سطح مقاومت را بشکند، باید این دیدگاه به وجود بیاید که این سهم در آینده سودآوری بیشتری نسبت به آنچه پیش از این تصور می‌شد، خواهد داشت ( این تغییر دیدگاه می تواند بر اثر تغییر در عوامل بنیادی سهم یا تغییر در شرایط محیط اقتصادی باشد). بنابراین خریداران بیشتری حاضرند سهم را در سطح مقاومت یا قیمت‌های بیشتر از سطح مقاومت بخرند. به بیان دیگر حجم معاملات سهم افزایش می یابد.

افزایش قابل ملاحظه حجم معاملات در زمان شکست سطوح حمایت- مقاومت یک نشانه مهم از شکست سطوح است.

شکست سطح مقاومت

همچنین در چنین موارد پول بک (Pull-back) یا بازآزمایی (Retest) سطح با حجم‌های به‌مراتب کمتری از حجم معاملات در هنگام شکست‌سطح همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.