همه چیز در مورد میانگین متحرک قیمت

Rate this post

تعریف میانگین متحرک

میانگین متحرک از پرسابقه ترین و پرکاربردترین ابزار تحلیل تکنیکال است. به طور ساده میانگین متحرک قیمت یعنی میانگین قیمت سهام در یک دوره زمانی مشخص، مثلا میانگین متحرک قیمت با دوره ۵ در چارچوب زمانی (تایم فریم) روزانه یعنی این که قیمت پنج روز قبل منتهی به هر روز را با هم جمع می کنیم و بر طول دوره ( که اینجا ۵ است) تقسیم می کنیم نتیجه بدست آمده میانگین متحرک قیمت سهم در پنج روز گذشته است. چون با تغییر روز قیمت هایی نیز که باید از میانگین آن ها گرفته شود حرکت می کنند به آن میانگین متحرک می گویند. مطابق شکل باتغییر روز از ۵ به ۶ با قیمت ها نیز از مستطیل قرمز (روزها ۱ تا ۵)‌ به مستطیل آبی (روزها ۲ تا ۶) حرکت می کنند.

محاسبه میانگین متحرک

نمودار میانگین متحرک قیمت

با استفاده از این میانگین های متحرک می توان نمودار قیمت متحرک را رسم کرد. این نمودار در تحلیل تکنیکال بسیار پرکاربرد و سودمند است. نمودار قیمت متحرک را می توان در دوره های زمانی مختلف رسم کرد.

نمودار میانگین متحرک ۲۰ روزه نماد پارسان

در شکل نموادر میانگین متحرک قیمت سهام پارسان با دوره ۲۰ روزه با رنگ قرمز مشخص شده است. نقاط این نمودار در واقع انعکاس نظرات، انتظارات و معاملات  سهامداران شرکت در طول ۲۰ روز گذشته است. اگر قیمت سهم بالاتر از میانگین متحرک قیمت سهم باشد به این معنا است که انتظارات فعلی سهامداران (که خود را در قیمت نشان داده است) بالاتر از انتظارات سهام داران در ۲۰ روز گذشته است. اما اگر قیمت کمتر از میانگین متحرک ۲۰ روزه باشد نشان دهنده افت توقعات سهامداران  نسبت به  ۲۰ روز گذشته است در واقع یعنی امیدی چندانی برای افزایش قیمت سهم در مقطع فعلی در بین سهامداران وجود ندارد.

میانگین متحرک به عنوان سطوح حمایت و مقاومت

همانطور که در شکل مشاهده می کنید نمودار میانگین متحرک به عنوان سطح حمایت و مقاومت پویا عمل می کند. و قیمت در برخورد با نمودار واکنش نشان می دهد.

میانگین متحرک به عنوان سطح حمایت و مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.