Rate this post

سطح حمایت

سطحی از قیمت که در آن دارندگان سهام حاضر به فروش سهم در این قیمت یا قیمت‌های پایین‌تر از آن نیستند بر اساس ارزش واقعی و انتظاراتی از آن و سایر عوامل مؤثر بر قیمت سهام تغییر می‌کند. در نمودار شمعی زیر سطح حمایتی به خوبی مشخص شده است.

سطح حمایت

سطح مقاومت

سطحی از قیمت که در آن خریداران حاضر به خرید سهم در این قیمت یا قیمت‌های بالاتر از آن نیستند این سطح بر اساس ارزش واقعی و انتظاراتی از آن و سایر عوامل مؤثر بر قیمت سهام تغییر می‌کند.

سطح مقاومت

پشیمانی معامله‌گران

هنگامی که سطح حمایت یا مقاومت می‌شکند معامله‌گران به دنبال هدف بعدی قیمت هستند مثلاً اگر یک سطح مقاومت شکسته شود خریداران و فروشندگان  سهام را در قیمتی بالاتر از سطحی که پیش‌ازاین سطح مقاومت بود خرید و فروش می‌کنند بنابراین به این سطح با دیده تردید می‌نگرند و دارندگان سهام تصور می‌کنند که ارزش واقعی سهام آن‌ها در همان حدود سطح مقاومت شکسته شده است و این‌طور خریداران نیز هنوز ازلحاظ روانی سطح قبلی را معتبر می‌داند. بنابراین  فروشندگان تمایل پیدا می‌کند تا سهام خود را بفروشند این مسئله ناشی از پدیده‌ای است که اصطلاحاً «پشیمانی معامله‌گران» می‌نامند این عرضه سهام باعث کاهش قیمت سهام شده و سطح قیمت دوباره به نزدیک سطح مقاومت گذشته بازمی‌گردد به این بازگشت قیمت به‌طرف سطح قبلی چه مقاومت و چه حمایت اصطلاحاً پول بک می‌گویند.

رفتار قیمت پس از بازگشت به سطح شکسته شده قبلی بسیار مهم و تعیین کننده است اینجا یکی از این دو حالت رخ می‌دهد یا معامله‌گران به این نتیجه می‌رسند که قیمت جدید قابل‌اتکا نیست که در این حالت قیمت به سطح قیمت پیشین بازمی‌گردد یا سرمایه‌گذاران قیمت جدید را می‌پذیرند که در این حالت قیمت به حرکت در همان جهتی که سطح را شکسته است ادامه می‌دهد.

شکست سطوح حمایت-مقاومت

بنابراین هر گذر از سطح مقاومت-حمایت شکستن سطح تلقی نمی‌شود اگر قیمت از سطح حمایت-مقاومت با افزایش زیاد در حجم معاملات گذر کند و پشیمانی معامله‌گران در حجم‌های کم صورت بگیرد این صورت می‌توانیم بگوییم که شکست سطح رخ‌داده است و اگر این گذر با حجم معاملات متوسط را بدهد نشان‌دهنده این است که انتظارات تعداد کمی از سرمایه‌گذاران تغییر کرده و ازنظر اغلب آن‌ها قیمت اولیه قابل‌قبول است در این حالت شاهد بازگشت قیمت به زیرخط روند یا بالای خط حمایت خواهیم بود.

تبدیل سطوح حمایت-مقاومت

اگر شکست سطوح اتفاق بیفتد این سطح‌ها به یکدیگر تبدیل می‌شوند. به‌عنوان‌مثال اگر یک سطح مقاومت شکسته شود، این سطح از این ‌پس برای قیمت سهام به شکل سطح حمایت ظاهر می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.