5 (100%) 1 vote[s]

تحلیل گران تکنیکال معمولاً از سه نوع نمودار مختلف برای تحلیل روند قیمت سهام استفاده می‌کنند که عبارت‌اند است:

۱. نمودار خطی
۲. نمودار میله‌ای
۳. نمودار شمعی

۱. نمودار خطی

در نمودار خطی تنها قیمت‌های بسته شدن در یک بازه معاملاتی نشان داده می‌شود. مثلاً قیمت بسته شدن در یک روز درصورتی‌که از بازه زمانی روزانه استفاده می‌کنیم. یک نقطه از این نمودار خطی را می‌سازد. از به هم وصل کردن نقاط به وجود آمده در روزهای متوالی نمودار خطی مربوط به قیمت سهام شرکت شکل می‌گیرند. در نمودار خطی قیمت‌های بیشینه کمینه و دامنه نوسان نشان داده نمی شوند.

نمودار خطی

۲. نمودار میله‌ای

 برخلاف نمودار خطی، در نمودار میله‌ای هر چهار قیمت (قیمت باز شدن، قیمت بیشینه، قیمت کمینه و قیمت بسته شدن) مشخص است. همچنین در این نوع نمودار دامنه نوسان نیز قابل مشاهده است این نمودار در واقع از یک میله مشکی تشکیل شده است که قیمت باز و بسته شدن به شکل خطوط تیره افقی به این خط مشکی عمودی متصل شده اند. قیمت باز شدن در سمت چپ و قیمت بسته شدن در سمت راست میله قرار می‌گیرند.

بخش های میله

بنابراین اگر خط تیره چپ پایین‌تر از خط تیره راست باشد، بدین معنی است که این میله یک میله صعودی است و بالعکس اگر خط تیره چپ بالاتر از خط تیره راست باشد، بدین معنی است که این میله یک میله نزولی است و افت قیمت را نشان می‌دهد.

نمودار میله ای

۳. نمودار شمعی

 این نمودار که نسبت به نمودار دیگر پرکاربردتر است. این نمودار در سال ۱۶۰۰ میلادی در ژاپن توسط برنج‌کاران برای پیش‌بینی قیمت برنج استفاده می‌شد. بعدها در سال ۱۹۹۰ میلادی در غرب مطرح شد و به‌طور گسترده توسط تحلیلگران تکنیکال مورد استفاده قرار گرفت.

شمع صعودی و نزولی

در این نمودار هر کدام از شمع ها حرکت قیمت را در یک بازه مشخص نشان می‌دهد. در این نمودار تحلیل‌گر می‌تواند به‌راحتی رابطه میان قیمت باز شدن و بسته شدن و همچنین قیمت کمینه و بیشینه را بررسی نماید اگرچه نمودار میله‌ای نیز این موارد را در خود دارد اما در نمودار شمعی به لحاظ بصری مشخص تر است.

نمودار شمعی

 در نمودار شمعی اگر قیمت بسته شدن از قیمت باز شدن بیشتر باشد، شمع صعودی است و بدنه آن سفیدرنگ است. درصورتی‌که قیمت پایانی از قیمت باز شدن کمتر باشد، شمع نزولی و بدنه ی آن  مشکی‌رنگ است البته در نرم‌افزارهای مختلف تحلیل تکنیکال این رنگ‌ها می‌تواند متفاوت باشند. اما معمولاً از رنگ سیاه و سفید برای این منظور استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.